MISE - JARO 2021

Ve dnech 19.-26. května 2021 jsem se konečně, po roce a půl, dostal do Tanzánie. Kvůli covidu to nebylo úplně jednoduché. Cestovat do Tanzanie bylo zakázané, jen ve vyjímečných případech a zaplať pánu bohu, já byl ten vyjímečný případ.

            Přileťel jsem ve středu,19.května, zkraje večera, přivítán jsem byl na letišti mou tanzánskou pravou rukou Frankem. Padlo nějaké pivo, následný spánek a příprava na návštěvu dětí v Destiny.

Čtvrtek – Během dopoledne nákup a zprovoznění datové simkarty, snaha a vyzvednutí objednané tiskárny v Mica computers. Odpoledne příjezd do nadace Destiny, seznámení s novými dětmi, předání kompenzačních pomůcek (chodítka, berličky) od DMA Praha, Tembo triček od DFT expert a prostěradel od dalších soukromých dárců. Povlečení všech postelí novými lůžkovinami. Domluva s Brysonem na pátečním předání inv. vozíku. Navečer, ve městě, objednávka moskytiér.

Pátek  – Ráno, u silnice, nákup plynového vařiče, včetně nádoby s plynem. Poté vyzvednutí Brysona ve městě kolem 10. ráno, následuje asi hodinu a půl dlouhý přejezd k Bensonovi. Benson, malý kluk s mozkovou obrnou, v péči matky, doma v jedné místnosti s dalšími dvěma malými sourozenci, otec neznámo. Vozík úspěšně předán. Proběhl malý nákup základních surovin pro domácnost. Odpoledne přejezd zpět do nadace Destiny. Zde zprovoznění plynového vařiče, zlepšení podmínek přípravy pokrmů pro děti. Do této chvíle příprava jídel na ohni. Opět přejezd do města a vyzvednutí moskytiér nad dětské postýlky v nadaci. Večer pivo.

Vozík sponzorsky poskytla firma DMA Praha, přepravu zdarma z ČR zajistila letecká společnost KLM, komunikaci s leteckou společností skvěle zaštítil portál Letuška.cz.

Sobota – Volný den, využití dárku od Frankova šéfa. Za naší pomoc dětem zde, nám propůjčil svůj Land Cruiser a zaplatil vstup na safari v národním parku Tarangire. Večer přespání u kamaráda v Mto Wam Bu. Kousnutí mouchou Tse Tse do levého ramena. 

Neděle – Během dne návrat zpět do Arushi. Kolem čtvrté odpolední sraz se zástupcem Flying medical service. Flying medical service – dobročinná organizace zajišťující zdravotní péči v tanzánské bushi. Na letišti v Arushi k jejich práci předány glukometry s veškerým vybavením k nim potřebným. Navečer jsem pozván na večeři s celým teamem Flying medical service. Domlouváme zde určitou spolupráci při mých budoucích návštěvách. Vše zatím ještě v plenkách. Kousnutí od mouchy Tse Tse stále bolí, bojím se spavé nemoci, všichni ze mě mají srandu, že jsem hysterický:)

Glukometry zajistila Jitka Sedláčkovká z DMA Praha, příslušenství ke glukometrům Lékárna Trio Jičín.

Pondělí – Během dopoledne zajištění mého PCR testu v nemocnici Mt. Meru, překvapivě žádný problém. Poté druhý neúspěšný pokus o vyzvednutí tiskárny. Během dne přejezd do regionu Moshi, kousek pod Kilimanjaro gate. Zde bydlí malá Mery, holčička které jsem přivezl vozík v roce 2019. Mery – dg. hydrocephalus, epileptička, žije s babičkou, jedna místnost, kuchyně na otevřeném ohni, otec se snaží vydělávat v Arushi (během naší návštěvy zde přítomen), matka zemřela. Vozík funguje skvěle. Babička si stěžuje na daleko častější epileptické záchvaty, aby ne, Mery má nastavenou medikaci z dob mladších a proto ji dávka antiepileptik již nestačí. Videokonferencí s lékaři z ON Jičín přenastavujeme léčbu a uvidíme, jak se bude dále s tlumením epilepsie dařit. Proběhl také malý nákup základních surovin pro domácnost. Po návštěvě opět dlouhý návrat zpět do Arushi. Během cesty ještě nakupuji na úterní oběd pro děti v nadaci Destiny. A večer při čelovce u Franka vařím. Bolest ruky po kousnuti Tse Tse navečer ustává, krize se spavou nemocí zažehnána:))

Úterý – Konečně se podařilo koupit tiskárnu pro Brysona do nadace. Přejíždíme do nadace a hned tiskárnu instalujeme, funguje dobře. Poté dokončuji obědové menu, podávají se špagety s omáčkou, kterou mě kdysi naučila moje mamka. Během pár chvil se po nich jenom zapráší a já se vrhám na štukování venkovních prostor. Během práce mi přichází potvrzení o mé covid negativitě. V pozdním odpoledni se se všemi v nadaci loučím. Trochu nezvládám své emoce a propukám v pláč. Myslím, že se nám podařilo dost věcí, které mají neskutečný smysl. Cestou zpět k Frankovi se nám ještě rozbilo auto, zatáčelo jen doleva, horko-těžko jsme se dostali k servisu, ale za hodinku už odjíždíme s opraveným autem:)

Středa – Nákup drobných dárků do ČR. Poslední oběd s Frankem a jeho přítelkyní. Balení a odjezd na letiště. Odlétám se slzami v očích v 20:40 místního času. Jsem tu tak nějak doma, ale zároveň se hrozně moc těším na své děti.

            Závěrem, misi jaro 2021 považuji za velmi úspěšnou. Vše, co jsem chtěl zařídit a zajistit pro děti, zde postižené, se podařilo. Podařilo se to za velkého přispění DMA Praha, DFT Expert, KLM, Letuška.CZ, Jitky Sedláčkové, Lékarny Trio a dalších a dalších přispěvatelů, kteří by dali na další stránku. MOC VŠEM DĚKUJI   !!!!  A pokusím se nezklamat v dalších projektech v Tanzánii.

Matěj Břeský

Close Menu
×
×

Cart